Megkezdődött az őzbakvadászat szezonja, amely szeptember végéig tart. Megyénkben van a legtöbb, illetve a legjobb minőségű őzállomány, így aki szeretne ilyen trófeát, az elkövetkező időszakban várhatóan ellátogat ide.
A szezon kezdetével külföldi és belföldi vadászok utaznak a megyébe, hogy őzbakot ejtsenek a több tízezer példány közül. Régiónkban 40 ezer őz él, ebből 18 ezer bak. Ez az állomány valamivel kevesebb mint félmillió hektár vadászterületen ejthető el.
– Apróvadban és az őzállományban ma Békés a legjelentősebb megye az országban. Itt található a legtöbb mezei nyúl, itt helyezzük ki a legtöbb előnevelt fácánt, itt van a legnagyobb fácánteríték az országban. És itt van a legtöbb, s a legjobb minőségű őz: a legnagyobb agancsokkal bíró, genetikailag legértékesebb állomány él a megyében – mondta Hrabovszki János, az Országos Magyar Vadászkamara Békés Megyei Területi Szervezete és a megyei vadászszövetség elnöke.
Zuberecz Tibor, a kamara megyei titkára hozzátette, az őzállomány egyik fontos fokmérője az érmes őzbak trófeák aránya. Ez pedig hosszú évek átlagában húsz százalék körül mozog a régióban.
– Az elejtett őzbakok egyötöde érmes minősítésű, ami nagyon jónak felel meg. Ezzel a régió az ország élvonalába tartozik, ennél többet nemigen ejtenek el más megyékben – részletezte Zuberecz Tibor.
A majd egy hete tartó őzbakvadászati szezon szeptember 30-áig tart, azonban vannak olyan időszakok, amikor kevésbé lehet jól vadászni az állatot. A szezon kezdetével külföldi és belföldi vadászok utaznak a megyébe, hogy őzbakot ejtsenek el.
– Jelenleg a növényzet még gyér, kicsi a takarás, így ezen a békési, alföldi területen jól láthatók az őzbakok, el lehet bírálni az agancsát, a korát, s hogy elejthető-e vagy sem. Május közepéig, végéig tart ez az állapot, addig vadászható jól az állat. Utána már akkora a növényzet – például a kukorica vagy épp a napraforgó –, hogy takarást ad a vadnak, így nem lehet meglátni és eredményesen vadászni. Július közepétől kezdődik az aratás és az őznász, az őzek üzekedése is, ekkor újra jobban vadászható az őzbak – árulta el Hrabovszki János.
A vadgazdálkodáshoz számottevő bevételre van szükség. A megyében ennek jelentős része az őzbakvadásztatásból származik, a vadásztársaságok számára ez jelenti a legnagyobb forrást.
– A szezon kezdetekor nem a helyi sportvadászok vadásznak először. Most a gazdálkodáshoz szükséges árbevétel az elsődleges, így május végéig a helyi sportvadászok nemigen jutnak lehetőséghez. Ebben az egy-másfél hónapban külföldi és belföldi fizető vendégek vadásznak, hiszen az igazán jelentős súlyú, s a sok aranyérmes, nagy értékű, és árbevételt jelentő állományt most vadásztatják le a fizető vendégekkel a hivatásos vadászok. A sportvadászok utánuk kerülnek sorra – mondta az elnök.
Hrabovszki János hozzátette, a vad a magyar állam tulajdona addig, amíg él. Az elejtést követően a vadászatra jogosult, azaz a vadásztársaság tulajdonába kerül, a vadász pedig ha akarja, piaci áron megvásárolhatja az elejtett állatot.
Békés megyére nem jellemző az orvvadászat. A nyúl vagy a fácán elejtése társas vadászati forma, tehát ahhoz, hogy eredményesen lehessen vadászni, 10–15 puskásnak kell összeállnia, és nappal lehet ezeket vadászni. Ez pedig elégé feltűnő. Éjszaka azonban már esélyesebb az orvvadászat, amikor egy-egy fácánt vagy nyulat elejtenek – mondta a kamara megyei elnöke, aki azt is hozzátette, ennek száma azonban elenyésző.
Hrabovszki János úgy fogalmazott, évente azért van tettenérés, de a régióban ez nem számottevő. – Az őz illegális vadászata inkább előfordulhat, ezért kell a hivatásos vadászoknak nagyon sokat kint lenni a vadászterületen az esti, éjszakai vagy épp a reggeli órákban. Ők ugyanis már a puszta jelenlétükkel is megvédik az őzállományt. Ahol nincs jelen hivatásos vadász, ott elképzelhető az orvvadászat, akár tiltott eszközökkel is, de az elfogások ténye minimális szokott lenni. A jelenlét tehát nagyon fontos, annak érdekében, hogy megakadályozza ezeket az illegális cselekményeket – emelte ki az elnök.
Forrás: Beol