Áldatlan állapotok uralkodnak az 5200 főt számláló Balatonlellén.
A népszerű déli parti nyaralóhelyen a lakók szerint annyira túlszaporodtak a vaddisznók, hogy rendszeresen portyáznak a nyaralók, lakóházak kertjeiben. Egyáltalán nem megy ritkaságszámba, hogy a turisták a hajnali órákban farkasszemet néznek a vadmalacokkal, miközben a szállásukra igyekeznek.
Mint arról korábban beszámoltunk, az északi parton rendszeresen kószálnak vad kondák a nyaralóövezetekben, ami már a pihenni vágyóknak is szemet szúrt. Legutóbb munkatársunk biciklizés közben Tihanyban találta szemben magát egy kocával: az állat éppen egy gyümölcsfa alatt falatozott.
Úgy tűnik, már a déli partra is odaértek a nagyvadak: a balatonlellei polgármesterhez, Kenéz Istvánhoz egyre több bejelentés érkezik átszaggatott kerítésekről, feldúlt és megdézsmált gyümölcsösökről. Vannak porták, ahová rendszeresen visszajárnak az állatok.
– Természetesen van félsz az emberekben, de ami a legnagyobb problémát jelenti, hogy a kerítéseket szétroncsolják, a veteményeseket feldúlják, kárt okozva ezzel az érintett, Berek határában élő lakóknak – kezdte Kenéz István, a település első embere, aki szerint amióta az M7-es autópálya megépült, a vadak szabadjárása beszűkült. – A lakóknak sajnos csak annyit tudunk mondani, hogy forduljanak a helyi vadásztársasághoz – mondta a polgármester, majd hozzátette: az északi parti településekkel szemben a vaddisznók jelenléte Balatonlellén egyelőre nincs hatással a turizmusra, ugyanakkor már előfordult, hogy nyaralóktól is érkezett bejelentés.
Évek óta problémát jelent, hogy Balatonlelle egyes részein megjelent a vad: rókák, őzek, szarvasok sétálgatnak a Balaton partján – mesélte az egyik helyi lakos, Honti István (65), aki többek között erdőgazdálkodással is foglalkozik. – Bár vaddisznóval egyelőre nem találkoztam, a nyomukat már felfedeztem a szőlősben – tette hozzá a férfi, aki szerint a vadak túlszaporodása rendkívül bosszantó, hiszen rendszeresen megdézsmálják a termést.
Több oka is van annak, hogy a tóparton megjelentek a vaddisznók – magyarázta Udvaros Zoltán, a látrányi vadásztársaság elnöke. – Egyrészt egész évben ellenek, ezért túlszaporodás van, hiába próbálják a vadászok ezt szinten tartani. A másik probléma, hogy megjelentek az aranysakálok, amelyek űzik a vaddisznókat, így azok védett helyet keresnek maguknak, amit olykor a lakóövezeteken belül találnak meg.
A szakember szerint ők nem terveznek csapdákat állítani a vaddisznók visszaszorítására, hanem maradnak a rendszeres etetésnél, így próbálják az állatokat az erdőben tartani.
Védekezésképp támadnak
Hanga Zoltán, a fővárosi állatkert szóvivője szerint a vaddisznó alapvetően nem támad.
– Ha azt gondolja, hogy veszélyben van, támadást indít, de alapvetően kitér az ember elől. A gondok általában félreértésekből adódnak, ez esetben ne próbáljuk a vadat sarokba szorítani, ne is induljunk meg felé, keressünk inkább egy védett helyet.
Forrás: Blikk