Hazánk egész területén megtalálható, erdőkben, erdőszéleken, árokparton, hegyoldalon vadon terem a vadrózsa, melynek felhasználása nagyon sokrétű.
Tavaszi sétáink során hamvas virágaival kápráztat el bennünket a csipkerózsabokor, őszre pedig már a piros ruháját veszi fel a vadrózsa, s olyan, mint egy menyecske. A tüskés, bozótos, s akár 3 méter magasságot is elérő cserjéről, s persze annak jótékony hatásairól Göncz Józsefné őstermelővel beszélgettünk, akinek karja tele volt karcolásokkal, jelezve: a bogyók begyűjtését a tüskék igencsak megnehezítik, ezért érdemes hosszú ujjú ruhában és védőkesztyűben szedni.
- A csipkerózsa-készítmények erősítő, üdítő és gyógyító hatásúak, természetes és kiváló vitaminforrást jelentenek – szögezte le Göncz Józsefné. – Talán meglepőnek hangzik, de C-vitaminból tízszer annyit tartalmaz, mint a citrom, s ezen kívül A-, B-, K- és P-vitamin, valamint vas és magnézium is található benne.
Göncz Józsefné szerint már most, az ősz folyamán érdemes rendszeresen fogyasztani a csipkebogyóból, hogy szervezetünket megerősítsük, és felkészítsük a téli időszakra, amikor is jobban ki vagyunk téve a betegségeknek.
– A csipkebogyó gyógyítja a vese- és hólyagbajokat, kimagozott gyümölcse vízhajtó hatású, kedvezően befolyásolja a fehérjevizelést és a cukorbajt. Csökkenti a túltápláltság érzetét, segíti a zsíros ételek megemésztését – folytatta az őstermelő, hozzátéve: teája gyerekeknek a szamárköhögésnél is jó szolgálatot tesz.
Hallhattuk: a bogyók begyűjtését érdemes még a fagyok beállta előtt elvégezni, mivel a vitamintartalma ilyenkor a legmagasabb.
– A leszedett terméseket napon is száríthatjuk, illetve szellős, meleg padláson egysoros rétegben, időnként megforgatva – tanácsolta a szakértőnk, kiemelve: akkor fejezzük be a szárítást, ha már könnyedén szétporlik. – Ahhoz, hogy a vitamintartalmát megőrizze, az alábbi elkészítési módot javaslom: áztassunk be éjszakára egy marék csipkebogyót fél liter 40 Celsius- fokos vízbe (a bogyót érdemes egy kicsit megtörni, mert úgy könnyebben kioldódnak a hatóanyagok). Reggel melegítsük fel kéz melegre, azután szűrjük le. A visszamaradt zúzalékot öntsük fel 2 dl vízzel, főzzük 10 percig takaréklángon, hagyjuk egy kicsit hűlni, majd öntsük hozzá az első szürethez. Citrommal és mézzel ízesíthetjük.
Közismert a csipkebogyóból készült lekvár, népies nevén a hecsedli, mely kitűnő palacsintába, de pikáns mártásként is jól illik a vadhúsokhoz. Aki szereti az erőset, készíthet belőle likőrt is. Ehhez 1 kg érett bogyót tegyünk egy befőttesüvegbe, majd öntsük föl alkohollal, s érleljük meleg helyen három hétig, időnként megmozgatva. A leszűrés után sziruppal ízlés szerint hígíthatjuk, s a cukrot mézzel is helyettesíthetjük.
Forrás: Zalai Hírlap