tree trunkA vadász, „a vadállomány kertésze” hivatott a természetben összefüggő területek és az ott élő vad közötti egyensúlynak a megtartását szolgálni.

A vadászat hagyományokon, etikai kódexen alapuló ősi tevékenység, ami mindmáig elengedhetetlen feladatokat lát el a vadállomány bölcs hasznosításában.

Bölcs hasznosítás alatt azt értjük, amikor a vadgazdálkodás fenntartása mellett az állományt (a terület adottságaihoz mérten) optimálisan hasznosítjuk vissza úgy, hogy a következő időszakokban is fenntartható állománnyal folytatódhasson a szakszerű gazdálkodás. Ezen módszernek köszönhetően a jövőre való tekintettel lesz lehetőség vadfajaink vadászatára, miközben a vad élőhelyén más fajokkal összhangban él.

A vadász a vad és a természet egyensúlyának megtartását régmúltra visszavezethető hagyományok és szabályok szerint végzi. A vadászetika alkalmazása a vadászembernek a vadászat során mutatott magatartását tükrözi, ami megmutatkozik viselkedésében, öltözetében, a vaddal és természettel való viszonyában - hogy a teljesség igénye nélkül néhány lényeges etikai elemet kiemeljek.

Az Országos Magyar Vadászkamara a Vadászati Kulturális Egyesület közös munkájának köszönhetően 2013-ban kiadtak egy vadászati kódexet, ami a vadászember bibliájaként is funkcionálhatna. A kódex több alcímben fejti ki az általános vadászetikai követelményeket, a vadász és a vad kapcsolatának szabályszerűségeit, a vadász és vadász kapcsolatát, valamint a vadásznak a természethez való viszonyát.

Ezen elveknek mentén a vadász ember nem lehet gyilkos, ahogy a társadalmi szemlélet szerint a köztudatban él, sem kisebbségi komplexusos, aki állatok lelövésével elégíti ki mentális problémáit, hanem természetszerető, egyben természetvédő ember, aki a jelenlegi élőhelyváltozások következtében kialakult vadgazdálkodási helyzetben igyekszik a vadállomány számára a megfelelő körülményeket létrehozni, és megteremteni a természet és a vadállomány közötti egyensúlyt.

Takarmányozással, ragadozógyérítéssel, etetők, itatók telepítésével segíti a vadat kánikulában vagy cúg idején.

A vadász a legnagyobb állatvédők egyike (bármily ambivalens kijelentésnek hangzik is).

Tettekkel és nem közösségi platformokon való „komment-szájkaratéval” mutatja ki elhivatottságát az állatvédelem mellett.

(Következő cikkünkben a kódexben lefektetett etikai szabályokat ismertetjük).
Forrás: magyarmezogazdasag.hu