Két évvel a szigetközi orvvadászok utáni összehangolt bűnügyi akció után (melyben 12 helyszínen 138 egyenruhás segédkezett, még a terrorelhárítás is beszállt) a másod- és harmadrendű vádlott ügyében ítélet született.
A bíróság az elsőrendű vádlottra az eljárást elkülönítette, januárban folytatja.
Még 2019 szeptemberében rendőrségi sajtótájékoztatón jelentették be, hogy a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozói – összehangolt bűnügyi akcióban – több helyszínen, 5 gyanúsítottat fogtak el szigetközi orvvadászat és más bűncselekmények elkövetése miatt. Elhangzott: büntetőeljárást folytatnak orvvadászat, lopás és természetkárosítás miatt egy 37 éves feketeerdei férfi és társai ellen. A bűncselekmény elkövetésével akkor gyanúsított férfiak a Szigetköz Vadásztársaság működési területén hosszabb ideje folyamatosan, vadászatra való jogosultság nélkül vadászati tilalmi idő hatálya alatt lőttek a vadra, majd az elejtett állatok húsát értékesítették. A kár több tízmillió forint volt.
Éppen ezért a Terrorelhárítási Központ műveleti egységének bevonásával – összesen 138 egyenruhás részvételével, egy időben, 12 helyszínen (Mosonmagyaróváron és környékén) összehangolt rendőri akciót hajtott végre 2019. szeptember 24-én. A nyomozók 5 férfit fogtak el, akiket előállításukat követően gyanúsítottként hallgattak ki, majd közülük egy 37 éves feketeerdei és egy 45 éves mosonmagyaróvári lakos őrizetbe vételéről határoztak. A kutatások során a rendőrök több száz trófeát (őzbak, muflon, gím-, valamint dámszarvas), vaddisznó agyarat, egy frissen levágott szarvas fejet, továbbá tucatnyi lőfegyvert, lőszert, több különböző típusú éjjellátó távcsövet, számos védett (madár és emlős) állatpreparátumot, valamint közel félmázsa vadhúst és több gépkocsit foglaltak le. A trófeákat be is mutatták.
Az ügy aztán bírósági szakaszba jutott. A Győri Új Szó a nemrégiben született ítéletről kérdezte dr. Máté Kingát, a Győri Törvényszék sajtószóvivőjét.
Az ítélet szerint a vádlottak 2019 májusában a Szigetközi Vadásztársaság működési területéhez tartozó, Hédervár külterületén, valamint a Felső-szigetközi Vadászszövetség működési területéhez tartozó Dunakiliti és Rajka közötti területen három alkalommal a vadászatra jogosult engedélye nélkül ejtettek el vadat - őzbakot, gímszarvast -, majd eltulajdonították a tetemeket. 2019 júniusában Dunakiliti térségében a vadászatra jogosult engedélye nélkül és vadászati tilalmi idő hatálya alatt elejtettek két nőstény gímszarvast, majd mindkét vadat eltulajdonították. Emellett a Levéli Vadásztársaság működési területén egy őzbakot ejtettek és loptak el, továbbá „ismeretlen vadásztársaság területén a vadászatra jogosult engedélye nélkül vad elejtésére irányuló tevékenységet végeztek. A másodrendű vádlott az okozott kárt, 1,5 millió forintot az előkészítő ülést megelőző napon kártérítésként kifizette.”
A másodrendű vádlott ingatlana pincéjében engedély nélkül 19 védett és egy fokozottan védett „élő szervezet egyedeiből készített preparátumot tartott. Az ingatlan pincéjében tartott házkutatás alkalmával 19 védett élő szervezet – egy eurázsiai hód, két egerészölyv, két vörösvércse, egy csörgőréce, egy nyuszt, egy ezüst sirály, egy kakukk, négy karvaly, egy erdei fülesbagoly, egy csóka, egy vadgerle, egy fenyőrigó, egy csonttollú és egy bütykös hattyú – egyedeiből készült preparátumot, valamint egy cigányréce preparátumot foglaltak le. A nyomozó hatóság által lefoglalt védett élő szervezetek együttes természetvédelmi értéke 750 ezer forint, a cigányréce fokozattan védett állatnak minősül, amelynek természetvédelmi értéke 1 millió forint. A vádlott a preparátumok többségét 2004 és 2006 között szerezte meg, majd azokat lefoglalásukig az ingatlana pincéjében tartotta. A másodrendű vádlott a preparátumok tartásához nem rendelkezett az illetékes természetvédelmi hatóság engedélyével.”
A sajtószóvivő közölte: a másod- és harmadrendű vádlott a bíróság előkészítő ülésén beismerte a terhükre rótt bűncselekmények elkövetését és lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról. A Mosonmagyaróvári Járásbíróság elsőfokú – jogerős - ítéletében a másod- és harmadrendű vádlottak bűnösségét állapította, B. P. másodrendű vádlottat halmazati büntetésül 2 évi szabadságvesztésre ítélte, amelynek végrehajtását 5 év próbaidőre felfüggesztette. M. B. harmadrendű vádlottat a bíróság halmazati büntetésül 264 ezer forint pénzbüntetésre ítélte. A bíróság kötelezte a vádlottakat a felmerült bűnügyi költség viselésére is. A bíróság a másodrendű vádlott bűnösségét 4 rendbeli társtettesként elkövetett orvvadászat, természetkárosítás és társtettesként elkövetett lopás bűntettében, a harmadrendű vádlott bűnösségét pedig 2 rendbeli társtettesként elkövetett orvvadászat és társtettesként elkövetett lopás vétségében mondta ki. A bíróság az elsőrendű vádlottra az eljárást elkülönítette, vele szemben 2022. január 13-án folytatódik az eljárás.
Forrás: Győri Új Szó