biathlon 1A biatlon vagy sílövészet egy olyan összetett téli sport, amely sífutásból és lövészetből áll. Egyben az egyik legnépszerűbb téli sportnak számít szerte a világon.

Rengeteg szurkoló követi az eseményeket a biatlon világkupa sorozatában vagy éppen a biatlon világbajnokság versenyén. Ez egy rendkívül nagy állóképességet és ügyességet igénylő sport. A név, mint biatlon, egy görög szóból származik és nagyjából azt jelenti, hogy két sportágból álló megmérettetés.

Nagyon fontos, hogy egy jó versenyzőnek pontosnak és egyben kitartónak kell lennie. Sok ezer évvel ezelőtt is már létezett a sportnak egy korai változata. Norvég barlangfestményekből kiderült,hogy az akkori emberek már használtak síléceket a vadászat során. De azért még nagyon hosszú utat kellett bejárnia a sportágnak, míg kialakult a mai formája és modern versenyei, mint a biatlon világkupa.

A biatlon története

Mostani formájának gyökerei a katonai kiképzésben keresendőek, az orosz és norvég hadseregből jutott el oda, ahol most tart. A sport igazán nagy pillanata a második világháború után érkezett el, amikor a biatlont már tényleg elfogadták és elkezdték népszerűsíteni,mint bárki számára elérhető sportágat.

1954-ben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elismerte, mint sport és 1958-ban került megrendezésre az első biatlon világbajnokság az osztrák Saalfeldenben. Olimpiai bemutatkozására 1960-ig kellett várni, amikor megjelent a Kaliforniában megrendezett téli olimpián.

Viszont akkoriban még csak férfiak versenghettek a sportágban, egészen 1981-ig, amikor az egykori Csehszlovákiában megrendezték az első nemzetközi női viadalt. A nők első világbajnoksága aztán 1984-ben történt, és 1992 óta pedig már a nők is indulnak ebben a sportágban az olimpiai játékokon. Egyes országokban a mai napig az egyik legnépszerűbb sportágnak számít, Németországban például a biatlon világbajnokság a legnézettebb események közé tartozik.

És ezt sportfogadásnál is ki lehet használni. Mert ha fogadni és nyerni szeretne valaki egy jelentősebb összeget fogadással, akkor egy olyan opció biatlonnál is jól jöhet, mint a Yankee fogadás. Ez lehetővé teszi, hogy valaki négy megfogadott esemény esetén akkor is nyerjen, ha csak kettő kimenetelt talál el. Ez pedig jól jöhet biatlonnál is, mert lehet a fogadáson belül halmozni az esélyeket, hiszen lehet egyéni biatlon verseny mellett üldözéses versenyre, csapatversenyre vagy éppen váltóra is fogadni.

Tudnivalók

Alapvetően ez nem egy egyszerű sportág abból a szempontból sem, hogy nem lehet csak úgy nekiállni. Az edzés és technika begyakorlása mellett szükség van különféle eszközökre, sífelszerelésre és hát értelemszerűen megfelelő fegyverre is. És ezt nem lehet csak úgy használni, megfelelő fegyverviselési engedély is kell hozzá.

Összességében pedig a ruházatuk és sífelszerelésük mellett a biatlonistáknak egy nagyjából 4 kilogrammos fegyvert és lőszert is kell magukkal cipelniük. Ma már bőségesen vannak biatlon versenyek, mindenféle korosztálynak,mindenféle távolságokra.

A legismertebb viadalok egyértelműen az olimpiai játékok, a világbajnokság és a biatlon világkupa. Ez utóbbi egész télen zajlik és 9 különféle versenyből áll. Ezen versenyeken gyűjtenek pontokat a versenyzők és ezzel lépnek előre egy ranglistán. A téli olimpiai játékok egyedi eseményt jelentenek.Itt egy 20 kilométeres versenyt rendeznek többféle verzióban. A 2018-ban rendezett játékokon példáull 33 különféle érmet osztottak ki a 11 különféle versenyen.

A biatlont alkotó két sport vonatkozásában az elmúlt évtizedekben kialakultak már a nemzetközileg elfogadott normák. Így például egy versenyen ma már szinte csak korcsolyázásra emlékeztető módon síelnek a versenyzők, pont, mint egy korcsolyaversenyen. A lövészet vonatkozásában ami fontos, hogy a legtöbb versenyen egyszer legalább fekve,egyszer pedig állva kell lőni a 30 lőtábla valamelyikére. Amennyiben a versenyző hibázik, akkor büntetőkört kell lesíelnie, vagy plusz időbüntetést kap. Öt célpontot kell eltalálni a lövészet során.

biathlon2

Érdemes még megemlíteni azt, hogy 1988 óta már a paralimpiákon szerepel a para-biatlon, és 2024 óta már világbajnokságokon is megmérettethetik magukat a parasportolók ebben a sportban is.
Ma már a biatlonra nagyon komolyan fel kell készülni, a legtöbb fiatal tehetség már bentlakásos iskolákban tanul és síel, valamint gyakorol. Azokban az országokban pedig, ahol nincsenek meg a megfelelő körülmények, időjárás vagy éppen infrastruktúra vonatkozásában, szintén csak az az egyetlen esély, ha sikerül egy másik ország akadémiájára bejutni.

A leghíresebbek

Minden idők legjobb biatlonistájának Ole Einar Bjørndalent tartják. Ő több mint 20 éven keresztül versenyzett a világ élvonalában. 8 aranyérmet nyert téli olimpián és 20 aranyat világbajnokságokon. Azon első biatlonisták közé tartozott, akik mentális teljesítményük csúcsra járatása érdekében még mentális edzővel is együtt dolgoztak. Ő maga ezt mondta erről:

Az egyik rutinunk az volt, hogy minden egyes versenyt megterveztünk. Minden részletet előre megbeszéltünk, majd írtunk egy szerződést, amit alá is írtam. Ha aláírsz valamit, akkor be kell tartanod a vállalásod!

De szintén meg lehet említeni Martin Fourcade-t, valamint Magdalena Neunert is, aki például 47 különböző világkupa versenyt tudott megnyerni. Ő egyébként kétszer olimpiai aranyérmet is nyert.

A sportág nagyhatalmának Norvégia számít, ez az ország csak az olimpiákon szerzett hat aranyérmet, két ezüstöt és négy bronzot. Mögöttük ezen a ranglistán a Szovjetunió szerepel 9 éremmel, az utóbbi időben pedig a franciák is feljöttek, már két aranyérmük is van olimpián. Összességében 14 ország tudott valamilyen érmet szerezni, de ezek között azért vannak mára már megszűnt államok is, mint Nyugat-Németország például.

És ha a világbajnokságokat vagy a világkupát nézzük, akkor sem tudunk sokkal több sikeres nemzetet feljegyezni. Európán kívülről egyes egyedül az Egyesült Államoknak van értékelhető eredménye.
Nem is kérdés, de a biatlonban a legtöbb verseny télen, november és március között kerül megrendezésre.
Egyébként a legtöbb versenyt Európában rendezik:

● Ausztriában,
● Franciaországban,
● Németországban,
● Olaszországban,
● Norvégiában.

Magyarország nem áll kifejezetten jól biatlonban, túlságosan komoly eredményeket nem tudott hazánk felmutatni. Ami azt illeti infrastrukturális nehézségek is sújtják hazánk sportolóit, leginkább a lövészet jelenti a problémát. Erről a Magyar Síszövetség elnöke, Fürstner József még 2023-ban azt nyilatkozta:

A biatlon nagyon érdekli a gyerekeket a lövészet miatt. Kicsit ugyan problémásabb megoldani, hogy lőtér is álljon rendelkezésre egy helyszínen, de ez az az két sport, amelyben szerintem Magyarországnak – ezekkel a földrajzi adottságokkal is – esélye lehet szép eredményeket elérni

Összességében viszont egy nagyon szép és egyben nagyon nehéz sportról van szó, amely egyes országokban és úgy Európa egészében kifejezetten népszerűnek számít. Ráadásul pont az egyéb sportok szempontjából kicsit uborkaszezonnak számító téli időszakban vannak a versenyek is.