emléktábaA Gemenc Zrt. megnyitotta centenáriumi ünnepségsorozatát a fejedelmi vadászatok és a világrekorder gímszarvasok hazájában.
Amint arról korábban beszámoltunk, centenáriumi ünnepségsorozattal emlékezik meg a Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt. arról, hogy Habsburg Frigyes főherceg meghívására 1910 szeptemberében a karapancsai kastélyban megszálló II. Vilmos német császár részére több napos vadászatot rendeztek.  Április 16-án a „KARAPANCSAI VADÁSZKASTÉLY CENTENÁRIUM – MÚLT ÉS JÖVŐ TALÁLKOZÁSA” című egész éves rendezvénysorozat nyitányaként emléktábla avatással egybekötött két napos történészkonferencia kezdődött. A neves professzorok előadásaikban a századfordulót, Karapancsa és Magyarország történetének fontos részleteit mutatták be. Az emlékünnepség fővédnöke Habsburg-Lotharingiai Sarolta, Habsburg Frigyes főherceg unokája. Az erdőgazdaság a konferenciát a Habsburg Történeti Intézet szakmai támogatásával szervezte.

A Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt. fontosnak tartja, hogy a kezelésében lévő műemlékek - a magyar épített örökség kivételesen szép példái – megbecsült és ismert részei legyenek a nemzet kulturális vagyonának. Éppen ezért egész éves rendezvénysorozattal állít emléket és mutatja be a nagyközönségnek a Karapancsai Kastély és Major épületegyüttesét az erdőgazdaság. A „KARAPANCSAI VADÁSZKASTÉLY CENTENÁRIUM – MÚLT ÉS JÖVŐ TALÁLKOZÁSA” című rendezvénysorozat kezdeteként április 16-án emléktáblát avattak a 100 évvel ezelőtti vadászat emlékére. 1910-ben a karapancsai vadászkastélyban megszálló II. Vilmos német császár részére több napos vadászatot rendezett Habsburg Frigyes főherceg és felesége, Izabella főhercegasszony.

A történelmi források egyértelműen arra utalnak, hogy a kiskastély helyett már az új, teljes pompájában ragyogó vadászkastélyban szállásolták el a német császárt, így a centenárium egyben a vadászkastély, az úgynevezett nagykastély 100 éves fennállását is jelzi.
Karapancsa a bellyei uradalom részeként fontos központja a birtokos Habsburg Frigyes főherceg vadászatainak. A főherceg meghívására többször megfordult a környéken Ferenc József császár és király, de vadászott itt még többek között Rudolf főherceg, Ferenc Ferdinánd trónörökös, XIII. Alfonz spanyol király vagy a legnagyobb magyar vadász, Széchenyi Zsigmond is. Alfred Brehm, a nagy zoológus is ellátogatott a területre ornitológiai gyűjtőútja során.
A vadászattörténeti szempontból megkerülhetetlen Karapancsán, a Gemenc Zrt., a Habsburg Történeti Intézet szakmai támogatásával, 2 napos történész konferenciát rendez. Az előadásokat tartó professzorok és kutató tudósok nemcsak a XIX-XX. század fordulójának fontos vadászati-, politikai- és helytörténeti fejezeteit mutatják be, hanem például olyan fényképészettörténeti különlegességeket is, amelyek Habsburg Frigyes főherceg feleségéhez, Izabella főhercegasszonyhoz kapcsolódnak. Izabella szenvedélyes fotográfus lévén valódi kordokumentumot hagyott hátra, megörökítette a főhercegi vadászatokat, valamint a mindennapi élet részleteit, a korabeli élő népviseletet és népszokásokat is.
A komplexum két kastélyból, rendezvényteremből, majorsági épületekből és lovasturisztikai központból áll egy angolpark jellegű terület közepén. A XIX. században kialakított majorság jellegzetes monarchia korabeli, ódon hangulatú épületei közül a legimpozánsabb a Vadászkastély, ahol rekonstruálták az eredeti enteriőrt, modernizálták az épületet és felújították a kastélyt övező angol mintájú parkot.

A karapancsai kastély és major jelene és jövője
Az elmúlt években a Gemenc Zrt. jelentős infrastruktúrát épített ki a Karapancsai erdőhöz tartozó Budzsak-Hódunai parkerdő részét képező Karapancsai Kastély és Majorban annak érdekében, hogy európai uniós színvonalú öko- és lovas turisztikai központot hozzon létre.
A hat évvel ezelőtt elkezdett és három szakaszban végrehajtott rekonstrukciós munkák után a szállásként működő impozáns nagykastély mellett új szálláshelyekkel rendelkező, teljes körű szolgáltatást nyújtó turistaközpont várja a látogatókat. A kiskastélyban kialakított erdészet- és vadászattörténeti bemutatóhely nyolc termében és a hozzá kapcsolódó közlekedő helységeiben a főhercegi birtok kialakulása, a főhercegi család bemutatása, a területen végzett erdészeti, halászati, mezőgazdálkodási tevékenységek, a terület nemzetiségeinek bemutatása, a vadgazdálkodás és vadászati emlékek kiállításai kaptak helyet. A kiállítás kiemelkedő színfoltja az elmúlt két évszázadban ezen a területen elejtett három világrekord agancs másolata, illetve a fejedelmi vadászatokról készült korabeli fotók és trófeák. A parkerdőben felállított tanösvény segítségével ökológiai ismereteket nyújtó kirándulások tehetők, ahol a táj jellegzetes erdeinek élővilága élményszerűen ismerhető meg. A major lovakkal, különböző típusú lovas kocsikkal és szánnal is rendelkezik, így lehetőség nyílik arra, hogy Béda-Karapancsa a jövőben a térség lovas turisztikai központja is legyen. A kastélyba érkezőknek kerékpárbérlésre, horgászatra és túrakenuzásra is lehetősége nyílik. A Karapancsai Kastély és Majortól 10 kilométerre található Dávod-Püspökusztán található gyógy- és strandfürdő természetközeli környezetben 7 hektáros parkosított területen várja a látogatókat.

Felhívás a karapancsai ereklyék védelmében
A Gemenci Erdő-és Vadgazdaság Zrt. felhívással fordul minden segíteni kívánó polgár felé. Az erdőgazdaság szeretné a történelem viharában szétszóródott eredeti tárgyakat összegyűjteni, méltó módon elhelyezni és bemutatni a nagyközönség számára. Ezért a Gemenc Zrt. arra kér mindenkit, aki segíteni tud ebben a gyűjtőmunkában, hogy az általa megtalált, egykor a kastélyban lévő tárgyakat, bútorokat, egyéb érdekes használati eszközöket ajánlja fel a Karapancsai Kastély és Major számára. Minden nemes felajánlást emléklappal és a felajánló nevének emléktáblán való megjelenítésével honorálja a Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt.

Forrás: ForestPress