Elérte a válság a vadászatot is, Zala megyében veszteséggel zárt a szezon. Erre évek óta nem volt példa, tavaly például még összesen 80 millió forint nyereséget könyveltek el a megyében működő vadásztársaságok.
Elérte a válság a vadászatot is, Zala megyében veszteséggel zárt a szezon. Erre évek óta nem volt példa, tavaly például még összesen 80 millió forint nyereséget könyveltek el a megyében működő vadásztársaságok. Azóta viszont kevesebb külföldi bérvadász jön, és alaposan csökkent a vadhús felvásárlási ára.
A korábbi évek meghatározói az osztrák, és a német vadászok voltak. Ők maradoztak el leginkább, sőt nálunk négy-öt külföldi csoport az előre lefoglalt hajtóvadászatot is visszamondta. Ez egy hobbi, nyilván itt szorít először nadrágszíjat az ember, ha baj van - mondta Zsernoviczky Károly, a Pacsai Vadásztársaság fővadásza. Hozzátette: ők még szerencsések, mert a visszamondott helyekre az utolsó pillanatban általában találtak vendéget, így néhány százezer forint plusszal zárták a márciustól február végéig tartó szezont.
A szezon rekordere Zalában egy 16,4 kilogrammos gímszarvas agancs volt. A külföldi vadász tíz és félmillió forintot fizetett érte, de a zalai vadásztársaságok összességében még így is 62 millió forint mínusszal zárták az évet.
Zala megyében összesen 51 vadászatra jogosult társaság működik, közülük 18 volt veszteséges. A többiek is inkább nullszaldósak, mint nyereségesek. Ennek oka nemcsak az, hogy elmaradtak a bérvadászok, hanem az is, hogy alaposan csökkent a vadhús felvásárlási ára.
Például a vaddisznót említve, a korábbi években 250 forintot fizettek kilójáért, tavaly év végén már csak 150 forintot. Sőt, tudunk olyan felvásárlóról is, aki már csak 50 forintot ad kilogrammonként egy rosszul eltalált, túlsúlyos vaddisznó úgynevezett osztályos húsáért - mondta Lázár Attila, a Zala Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal vadászati osztályvezetője.
Lázár Attila egyébként nem számít gyors javulásra, szerinte a vadászat még jövőre is veszteséges lesz, hiszen mindeközben a társaságok kiadásai nőnek. Emelkednek a gépek üzemben tartási költségei, és egyre többe kerül a takarmány előállítása a vadföldeken.
Forrás: Webrádió