vilagrekord dam 1242,7 CIC-pontra bírálták a nemzetközi bírák a kivételes trófeát.


Január 22-én, a Bakonyerdő Zrt. Hódoséri Vadászházában zajlott le a Bakony-Vad Vadásztársaság területén, 2024. október 18-án, cseh vadászvendég által terítékre hozott aranyérmes dámbika agancsának nemzetközi bírálata. A lapát a most kapott 242,7 CIC-pontjával javított a korábbi, az Országos Trófeabíráló Testületnél (OTT) szerzett eredményen, ezzel hivatalosan is magyar rekorddá vált. A világrekord titulus ratifikálására azonban még várni kell.

A bírálaton összegyűlt szakembereket Kovács Ferenc, az Agrárminisztérium Vadgazdálkodási Főosztályának főosztályvezetője, majd pedig dr. Bleier Norbert az OTT tagja köszöntötte, aki a bírálat során segítségére volt a nemzetközi bíráknak. Utóbbi testület tagjai három országból kerültek ki. Hazánkat Bognár Gábor, az OTT elnöke képviselte, míg Szlovákiát dr. Suba Imre, Csehországot pedig dr. Miloslav Vach. A közel két órán át tartó mérések során szinte tapintani lehetett a feszültséget a vadászház étkezőjében, miközben a szakemberek megállás nélkül mérték a kivételes lapát paramétereit.

– Bár valakinek lehet véletlennek hat, de korántsem az, hogy egy ilyen trófeával van dolgunk most, hiszen ezt az eredményt nagyon hosszú és alapos szakmai munka előzte meg – magyarázta a bírálat után lapunknak dr. Suba Imre, a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács (CIC) szenior trófeabíráló szakembere. – A trófea annak ellenére meghaladta az OTT által adott pontszámot, hogy kollégáimmal szigorúan álltunk a munkához, főleg a szubjektív tulajdonságok kapcsán, mégis abszolút egységben döntöttünk minden mérési pont esetében.

A Bakony-Vad Vadásztársaság területén – az elmúlt esztendők során – több kivételes agancsú dámbika került terítékre. Ennek tanúbizonyságául a vadászház kertjében több idei, aranyérmes trófeát állítottak ki, továbbá egy-egy régebbi bikára is újfent reflektorfény került, például hazánk eddigi legnagyobb tömegű, hét kilogrammot is meghaladó dámlapátjára.

Nagy Károly, a Bakony-Vad Vadásztársaság elnöke lapunknak arról mesélt – miközben mellettünk az asztalon ott feküdt a bika legutóbbi hullajtott agancspárja –, hogy a vadat már több éve ismerték, de három esztendeje folyamatosan gyűjtötték a maga mögött hagyott lapátjait, így jól be tudták azonosítani.

– Nagyon elégedettek, boldogok vagyunk az eredménnyel – nyilatkozta lapunknak az elnök, aki a szakmai munka kapcsán hangsúlyozta: a dámmal türelmesnek kell lenni, kímélni kell az állományt, mert a jó képességű bikák 11, vagy akár 13 éves korukban mutatják csak meg igazán tudásukat. A szóban forgó lapátos agancsa például az előző esztendőhöz képest tömegben már túl sokat nem növekedett, de lapátjainak mérete nagyobb lett.

vilagrekord dam 2

Az, hogy a páratlan trófea nemzeti értékként végül a Mezőgazdasági Múzeumba kerül-e, még a jövő zenéje, az azonban biztos, hogy a CIC szakemberei hamarosan hivatalossá tehetik vele kapcsolatban a világrekord jelzőt. Addig is egy biztos: a Bakony-Vad Vadásztársaság területén esett bika nemcsak magyar rekord, hanem a világ legerősebb dámlápátja is egyben. Ezzel kapcsolatban a helyszínen Hecker Kristófot, a CIC tudományos főmunkatársát kérdeztük, aki lapunknak elmondta:

– Hivatalos álláspontunk és a jelenlegi tudomásunk szerint ez most a legerősebb dámtrófea a CIC adatbázisában, de az eredmény kapcsán még szükséges egy testületi jóváhagyás is, amelyre vélhetően a közeljövőben sor kerül. Fontos hangsúlyozni, hogy a bírálati módszereink és az általuk nyert adatok tudományos értéket képviselnek, amelyek által bízunk benne, hogy a vadászat szükségessége is jobban elismertté válik.

A Bakony-Vad Vadásztársaság területén zajló vadgazdálkodásról a Nimród februári lapszámában olvashatnak részletesen.

Forrás: Nimród