omvk alsopereAlsóperén gyűltek össze vármegyénk vadászai november 28-án délután, hogy értékeljék a lassan magunk mögött hagyott 2024-es esztendőt. A kamarai és vadászszövetségi beszámolók mellett egy vadászati kulturális színfolt is gazdagította az évzárót.

A Verga Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. Alsóperei oktatóközpontjában a Bakony Vadászkürt Egylet tagjai jóvoltából felharsanó kürtszó köszöntötte a megye távoli részeiről a Bakony szívébe látogató vadászokat. Az év vége mindig a számvetés, az értékelés, és egyben a tervezés, az ünnepre való felkészülés ideje, a kamara már hosszú évek óta ennek jegyében tervezi évzáró rendezvényét.

A kormányhivatal, képviseletében Major László agrárügyi főosztályvezetője a hatósági munkáról szólva elmondta, hogy az együttműködés és kommunikáció jó a vadászatra jogosultak, a vadászkamara és vadászati hatóság között. A vadászati hatóság ellenőrzései szerint nem történtek súlyos, szándékos jogsértések, a vadászatra jogosultak alapvetően fegyelmezett, jogkövető gazdálkodást folytatnak az elvárt szakmai színvonalon. Az előírt kilövési terveket túlnyomórészt teljesítik, vagy túlteljesítik. A problémás ügyek főként határidő mulasztások, adminisztrációs problémák, trófeás vad korosztályos eloszlástól eltérés vagy elmaradás a ragadozógyérítéssel.

A hasznosítási adatok alapján gímszarvasterítékünk a legnagyobb az országban, az állomány növekedése megállni látszik, a minőségileg lassan javul. A dám állománynövekedése ellenben folytatódik, tovább terjeszkedik, helyenként nagyon magas, minőségileg határozottan javul. Az őz állománya a vármegyében összességében stagnál vagy lassan csökken, minősége változatlan. A muflon állománynövekedése megállt, minőségileg országos szinten is egyre inkább az élmezőnyben van. A vaddisznóállomány jelentősen csökkent. A vármegye egyelőre mentes az afrikai sertéspestistől. A fácán és a mezei nyúl állománya némiképp gyarapodni látszik, fontos a ragadozókontroll fenntartása.

Pap Gyula, a vármegyei vadászkamara és vadászszövetség elnöke a vadászati érdekképviselet éves munkáját ismertetve kiemelte a kamara átlátható és fegyelmezett gazdálkodását. Egy nemrégiben lezárult alapos ellenőrzés is megerősítette, hogy a működés minden szabályzónak megfelel. Programjaink tekintetében nem kell szégyenkeznünk, a „kötelező” feladatok (vizsgáztatás, hivatásos vadászok továbbképzése stb.) mellett három vadásznap, kamarai lövészverseny, vadászbál, Szent Hubertusz mise, trófeaszemlék, kürtöstanfolyam, kutyakiállítás, gasztronómiai rendezvények, dúvadhetek adtak alkalmat a közös munkára vagy kikapcsolódásra.

Az Országos Vadgazdálkodási Alapból tavaly 29 millió forinttal gazdagodtak helyi vadgazdálkodók, és van rá esély, hogy idén ez a szám még nagyobb lesz. Az alap működése várhatóan átalakul, teljes egészében a megyékre hárul majd a pályáztatás lebonyolítása.

Kiválóak a kapcsolataink a kormányhivatallal, az állami erdőgazdaságokkal, a pápai, a sümegi és a várpalotai önkormányzatokkal, a rendőrséggel, a helyi sajtóval, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.-vel és a Dianákkal, ez teszi lehetővé programjaink megvalósítását.

Beszámolója végén Pap Gyula köszönetét fejezte ki azon vadásztársak felé, akik munkája hozzájárult ahhoz, hogy a Veszprém vármegyei Vadászkamara az egyik legaktívabb területi szervezet lehessen.

Ugron Ákos Gábor, a Verga Zrt. vezérigazgatója a Nádasdy család Alsóperéhez fűződő viszonyáról, kapcsolatáról tartott előadást. Mint elmondta: a família kilenc generációja csaknem háromszáz éven keresztül szorosan kötődött a bakonynánai uradalom településeihez, Nánához, Peréhez és Dudarhoz. A családból többen nemcsak otthonra találtak ezen a vidéken, hanem aktívan részt vettek a környék életében is. Építettek majorokat, kastélyt, vadászházat. Gazdálkodtak erdő, szántón és legelőn, munkát és megélhetést biztosítva a környékbelieknek. Országos hírű vadászterületet alakítottak ki, ahol természetet és mozgást kedvelő vidám társaságokat láttak vendégül, de előfordult az is, hogy itt húzódtak meg a kommunista hatalom üldöztetése elől. A történeti áttekintés után az egybegyűltek a frissen átadott emlékszobában nyerhettek bővebb áttekintést a család történetéről, informatív tablók és gróf Széchenyi Zsigmond eredeti fényképfelvételei által.

A hivatalos program végeztével sem széledtek szét a résztvevők, hanem egy jóízű vacsora elköltése közben vitatták meg a 2024-es esztendő sikereit, megpróbáltatásait, humoros vagy embert próbáló epizódjait.

Legközelebb 2025. február 15-én, az Erdész-Vadász Bálon találkozunk!

Forrás: OMVK / Agrojager