Komoly korlátozásokkal kell számolniuk a vadászoknak, ha jelenlegi formájában lép életbe a Vidékfejlesztési Minisztérium új, a vadhúskezelésre és forgalmazásra vonatkozó rendelete.
A vadászoknak az elejtett vad húsának 60 százalékát be kellene szolgáltatniuk, ami a jelenlegi 3.000 kg/hó, illetve az évi 10.000 kg/év mennyiségi korlátnál nagyobb sarcot jelent. A tervek szerint az élelmiszer-biztonságot szolgáló kötelező állatorvosi vizsgálatra vonatkozó előírások is szigorodnának, és az értékesítési lehetőségeket is 40 kilométeres korlátok közé szorítanák a jövőben.
Balsay Miklós, a négy piacvezető céget tömörítő Magyar Vadgazdálkodók Egyesületének elnöke szerint a jelenlegi szabályozás ellenőrizhetetlen állapotokat teremtett a hazai vadhús piacon. Az új tervezetet nem ismeri még, de úgy ítéli meg, hogy számos területen indokolt lenne változtatni. Mindenek előtt túlzónak tartja azt a vadhús mennyiséget, amennyit a vadászok önrészként megtarthatnak a mai szabályok szerint.
Szerinte a mennyiség nagy részét - feltételezhetően bevizsgálás nélkül - gyakran éttermeknek értékesítik, de nem tudni, hogy azok miként tisztítják, darabolják, dolgozzák fel a húst, és hogyan kezelik a veszélyes hulladékot. Aláhúzta: a rendeletmódosítás egyben gátat szabhat annak a jelenségnek is, hogy nagy mennyiségben szürke, vagy feketepiaci csatornákon keresztül külföldre viszik, „bőrben-szőrben" az elejtett vadat. Ez szerinte komoly élelmiszerbiztonsági kockázatokat rejt, akár az országot is kizárhatják a nemzetközi vadhús kereskedelemből.
Az értékesítési lehetőségek szűkítésével azonban nem ért egyet. Ám meg kell teremteni a szabad értékesítés élelmiszer-biztonsági feltételeit.
Balsay Miklós kijelentette: az egyesület hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni a tárca és a vadászok képviselőivel, hogy mindenki számára elfogadható kompromisszum szülessen.
Szabó Zsolt, országgyűlési képviselő (FIDESZ), aki maga is vadász, egészen másként ítéli meg a helyzetet. Szerinte a rendelet tervezete szembemegy nemcsak a hazai, a kisvállalkozásokat helyzetbe hozó politikával, hanem az uniós gyakorlattal is.
Indokolatlannak tartja a 40 kilométeres értékesítési korlátozást, és elfogadhatatlannak a vadászoknál maradó vadhús mennyiségi korlátait. Az állatorvosi vizsgálatokra vonatkozó előírásokat pedig életszerűtlennek ítéli, amelyek a képesített vadhúsvizsgálók tevékenységét is megkérdőjelezik.
Szerinte a rendelet megalkotóinak az osztrák vagy az angol előírásokat kellene átemelniük a hazai gyakorlatba. Mint mondja, a tervezett szigorítások további teret nyitnak a feketekereskedelemnek és az orvvadászoknak, jelentősen szűkítve a kisebb feldolgozók talpon maradásának esélyeit.
Szabó Zsolt is elképzelhetőnek tartotta, hogy eredményre vezetnének a „háromoldalú" tárgyalások, de aláhúzta: valódi megoldást csak az jelentene, ha újragondolnák és rendeznék a vadgazdálkodási és vadászati jogokat.
Forrás: M70