Különösen igaz ez pl. az alföldi vadászatokon, ahol a sík terep, a látvánnyal ellentétben, nem sík, hanem egy ívet („völgyet") követ. Ez a láthatatlan apróság bizony elronthatja a napunkat és sok bosszúságot okozhat. Ugyanez a helyzet a hegyvidéki vadászatnál is fellép ott a szemünknek szokatlan sziklás terep, a nagy látótávolságés a viszonyítási pontok hiánya tréfálhat meg bennünket. Annak érdekében, hogy a vadászat bármilyen nehéz terepen sikeres legyen jó ha van a kezünk közelében egy lézeres távolságmérő... Jómagam egy ausztriai vadászat alkalmával győződhettem meg a lézeres távolságmérő fontosságáról, mint a hegyvidéki-, és nyílt terepi vadászat egyik alapvető kellékéről. Az hogy egy gyönyörű zerge trófeával térhettem haza, a vadászszerencse mellett, nagyrészt távolságmérőmnek volt köszönhető.
Rendben van! Tényleg nagyszerű egy ilyen eszköz, de a piacon kapható széles választékból mégis melyik az a távolságmérő , amelyik tényleg jól is használható a gyakorlatban? - teheti fel Ön jogosan a kérdést. Ebben próbálok segítségére lenni, miután több gyártó termékét volt alkalmam kipróbálni (Leica, Zeiss, Leupold, Nikon, Bushnell) a legkülönbözőbb terepviszonyok között. Ennek a próbasorozatnak az eredménye képpen arra a következtetésre jutottam, hogy az ideális távolságmérő:
1. Legyen kompakt: ne kelljen nagy terhet cipelni éppen elég felszerelés húzza már a vállunkat úgy is. Ennek a kritériumnak, ma már szinte az összes gyártó megfelel. Legyen ergonomikus, kisméretű és egyszerűen kezelhető a távmérő, hogy akár kesztyűben is biztosan lehessen tartani és megnyomni a mérőgombot.
2. Legyen mindig jól látható a célzó jel és a távolságérték: alapvető kritérium! egy fekete LCD kijelző nagyon nehezen, vagy szinte egyáltalán nem olvasható le sötét háttérnél, pl, egy szántóföldön vagy szürkületben. Legyen a kijelző mindig kontrasztos, amely sohasem olvad bele a háttérbe. Ez a feltétel a legnagyobb vízválasztó. A legjobbak pl. Zeiss Victory PRF, Leica CRF 1200, Leupold RX 1000 tudják ezt és vörös színű kijelzőt alkalmaznak, ráadásul olyat, amelynek fényereje - a természetes meglévő fény és a háttér sötétségéhez alkalmazkodva - automatikusan változik, vagy legalább is állítható.
3. Legyen legalább 22mm az objektív átmérője és 6x-os a nagyítása - minél nagyobb az objektív átmérője és a nagyítása annál nagyobb a szürkületi értéke, tehát annál tovább lehet használni a távmérőt szürkületben. Az egyre később váltó vadak miatt ez ma már nagyon lényeges szempont. Legyen 6x-os a nagyítás írtam fentebb, azzal már el lehet boldogulni, de személy szerin én, a 8x-os nagyítást preferálom. Ez az a nagyítás, amely még biztosan megtartható egy kézzel, elegendően nagy a nagyítása az apróbb tárgyak megcélzására és biztosabban mérhet vele távolabbi tereptárgyakat is.
4. Legyen jól működő szervizháttere: nagyon lényeges szempont. Igaz, mi most a legjobbakról beszélünk (Leica, Zeiss, Leupold stb.), de még ezeknek a nagy gyártóknak a termékei is meghibásodhatnak néha (Murphy szerint éppen indulás előtt) és akkor nem mindegy, hogy milyen gyorsan, milyen hozzáállással és milyen jól dolgoznak a szervizesek.
+ 1 esetleg segítsen a ballisztika számításban ez igazán a hab a tortán. A legújabb fejlesztésű távolságmérők a távolságon kívül más értékes információval is szolgálnak. Ezek közül a legpraktikusabb a ballisztikai információ. Nem feltétlenül kell, de igen nagy szolgálatot tehet, ha a távmérőbe beépített inklinométert (dőlésszög mérő) - a Zeiss Victory RF ,Zeiss PRF (BIS) és a Leupold RX (TBR) - segítségével valós ballisztikai kompenzációs adatot kaphatunk, azaz megkapjuk azt az értéket, amellyel korrigálnunk kell az irányzékot - méghozzá a használt fegyverünknek, íjunknak megfelelően - ahhoz hogy biztos legyen a találat
A tenyérnyi méretű eszközök mellett teljes értékű, minőségi keresőtávcsőbe épített távmérőkkel is találkozhatunk. Az ilyen távcső megépítése igen bonyolult és költséges, így nem csoda, hogy csak a legjobb gyártók Leica, Zeiss készítettek igazán használható modellt. A Leica Geovid és Zeiss Victory RF tényleg mindent tud: bírálni és mérni egyidőben. Ezek a távcsövek „high-tech" binokulárok, melyek kiváló keresőtávcsövek és távolságmérők is egyszerre. Ráadásul a Zeiss Victory RF nemcsak a távolságot, hanem a ballisztikai kompenzáció mértékéről is tájékoztatást ad.
Ne feledje Kedves Olvasó: a jó távolságmérő az, amelyiket használnak is. Amennyiben a fenti szempontok alapján választ távolságmérőt nemcsak egyel több műszaki „ketyere" lesz a hátizsákban, hanem egy olyan hatékony eszköz, amely sikerhez segíti Önt a legnehezebb terepen is.
Forrás: BEO-PA