mlaic vilagbajnoksag magyarokHét érmet nyert a Magyar Elöltöltő Fegyveres Lövészek Szövetsége és Magyar Sportlövők Szövetsége közös elöltöltő fegyveres válogatottja az Olaszországban, Valeggio sul Mincio városban augusztus 26-31. között rendezett 30. elöltöltő fegyveres világbajnokságon.

A versenyen 26 ország 500 lövésze vett részt. A történelmi elöltöltő, feketelőporral működő fegyverek korszakonként és típusonként indulnak önálló kategóriákban. A mohácsi csatától a königgrätzi csatáig minden típusú polgári és hadi fegyver megjelenhet a lőállásban, így egészen változatos egy ilyen bajnokság programja.

Minden fegyvert a torkolat felől kell feketelőporral, fojtással, lövedékkel megtölteni olyan precizitással, hogy 25-50-100 méter távolságon az 5 cm-es tízesen belül csapódjanak be a lövések.

A versenyen pisztolyokkal 25-50, puskákkal 50-100 m távolságra lőnek a modern sportlövészetben is használt lőlapokra. Bár a fegyverek régiek, töltésük különleges szakértelmet igényel, pontosságuk mai szemmel is kiemelkedő. Magyarországot 17 fős csapat (16 versenyző és a csapatkapitány, Pólik Sándor) képviselte a megmérettetésen.

Külön öröm, hogy lövészeink közül 11-en tudtak pontot szerezni, vagyis igen sok csapattársunknak sikerült 1-6 helyezést elérni. Az érem és 4-6. hely között pedig sokszor nem körök, hanem csak tized milliméterek döntöttek, így minden 4-6. hely is éppen olyan kitűnő teljesítményt jelez, mint a dobogó.

Az elöltöltő fegyveres lövészet három évtizede létezik hazánkban, és folyamatosan fejlődik. 2016-ban világbajnokságot, 2019-ben Európa bajnokságot, 2023-ban pedig elöltöltő fegyveres hosszútávlövész világbajnokságot szerveztek a szövetségek hazánkban. Terveik szerint a legnagyobb történelmi lövészverseny hamarosan ismét hazánkba látogat majd az elkövetkező években.

Az egyhetes verseny eredményei: Dobos Tamás világbajnok lett csappantyús elöltöltő fegyveres traplövészetben, és ezüstérmet nyert kovás elöltöltő fegyveres traplövészetben. Németh Balázs ezüstérmet szerzett 100 m álló, és bronzérmet 50 m álló csappantyús hadipuska számban, Biter András bronzérmet nyert 50m álló csappantyús gömblövedékes puska számban. Bronzérmet nyert ezen felül a magyar 100 m hadipuska csapat (Biter András, Meszesi Lajos, Kapócs István) valamint a magyar 50 m kovás puskás csapat (Nyitrai József, Németh Balázs, Mészáros Gyula).

Negyedik helyezést szerzett Szabó Árpád oldallakatos csappantyús pisztoly 25 versenyszámban, Szili János 50 m álló csappantyús gömblövedékes puska számban. Ötödik lett Bérces Béla csappantyús revolver 25 m számban. Németh Balázs 6. lett kovás puska 50 m versenyszámban, Szabó Árpád pedig szintén hatodik lett csappantyús hadipuska 100 m álló versenyszámban.

Szívből gratulálunk minden csapattagnak!

Forrás: Kapszli / Agrojager