Lassacskán beköszönt a tél, és a zord időjárás, így hát itt a kitűnő alkalom, hogy ejtsünk néhány szót a vadászathoz szorosan kapcsolódó ruházatról, és ha már az "egyéb" dolgokról beszélünk, említsünk meg néhány nagyon fontos, sőt nélkülözhetetlen kiegészítőt is. Az igaz, hogy: „Nem a ruha teszi az embert", de a célszerű ruházatról kétséget kizáróan megismerni a gyakorlatias, jó vadászt. Persze ne gondoljunk itt feltétlenül zergetollas kalapra, agancsgombos tiroli zakóra és kockás térdzoknira, mert ilyenben csak az operettek vadászának illik minden körülmények között megjelenni. Sőt! Az araszos zergeszakáll vagy disznósörte egyhamar tépázott tollseprőhöz válik hasonlóvá a galagonyabokrok közt bujkáló vadász kalapján, az agancsgombokhoz érő távcső kopogása pedig nem egy vadat elriasztott már. De a célszerű ruházat igenis hozzátartozik a komplett vadászfelszereléshez, méghozzá a szó szoros értelmében tetőtől talpig.
Nézzük hát mi is ebben a sorrendben.
A tető a kalap, a talp a lábbeli. Kalapnál praktikusabb vadászfejfedő aligha akad. Erős anyaga vízhatlan, célszerű zöld vagy zöldes színe környezetbe olvadó, karimája megvéd az eső és az apró ágtörmelék gallérba esésétől. Télire természetesen felcserélhetjük valamiféle melegebb alkalmatossággal, ezeket a kívánalmakat viszont annak is ki kell elégítenie. A lábbelivel szemben elsőrendű követelmény, hogy vízhatlan legyen. Nem csupán a hó vagy eső latyakja tudja eláztatni, hanem a nyári harmat is. Ezenkívül a téli holmi természetesen meleg legyen, mert ha valaki ült már hideg cipőben órákat januárban magaslesen, annak ezt a kérdést nem kell különösen bizonygatni. A gumicsizma, a vastag bőrű félcipő, a túrabakancs vagy az erős, bélelt téli lábbeli ugyanúgy tartozéka a praktikus vadászfelszerelésnek, mint a puska.
No és ami a kettő között van? Kétségtelen, hogy a ruházat terén bizonyos vadászhagyományok vannak, de ezek sem üres külsőség szüleményei. A testhez simuló térdnadrág alja nem lesz vizes, nem tépik az ágak, a jó anyagú kabát vízhatlan, de ugyanakkor puha, nem suhog és ropog mint az orkán vagy az egyébként vízhatlan, de bádogszerű viharkabát. A színre ezek után már azt hiszem, ki sem kell térnünk külön. Nagyjából-egészéből az előbb elmondottak vonatkoznak a ma már mindenki által ismert réteges öltözködés kellékeire, a könnyű, jó színű, puha alsóneműk megválasztására is. Célszerű ruha teszi - nem is kis részben - a jó vadászt.
Ezért is mondjuk gyakran, hogy a vadászat költséges, nem olcsó passzió. A felszerelések sokfélesége és célszerűsége egyénenként is különbözik. Ki ezt, ki azt tartja fontosabbnak. A kezdő vadászoknak az a legfontosabb, amivel a „példakép" már rendelkezik. Azt mondhatjuk, minden jó ha van, ha az praktikus, ha az elősegíti a vadászat sikerét, a vadász kényelmét. Mégis talán sikerül felállítani egy fontossági sorrendet, amelynek alapján a szerintem legfontosabbtól a kevésbé lényeges felé haladunk a következők szerint.
A távcső vagy látcső. Nem a fegyverre szerelhető céltávcsőről van itt szó, hanem a kézi látcsőről, régi nevén binokliról vagy kukkerről (gukker is néhol). Használata a magát vadgazdának is tartó vadász számára nélkülözhetetlen, legyen apróvagy nagyvadas területen. Távolban mozgó ember vagy állat felismerése, trófeabírálat az élő vadon, nagyobb belátható terep áttekintése, mind feltételezik a vadász e legfontosabb egyéni felszerelését. Annyira fontosnak, hogy többen az első fegyvervásárlással együtt kötelezővé tennék a megvételét.
Ha egy-egy vadászkellékeket ismertető katalógus látcsövekkel foglalkozó részét ütjük fel, ott néhány műszaki adatot magában foglaló táblázat is szemünkbe ötlik. Megadják rendszerint a nagyítást (6-7-8-10-12-szer stb.), az objektív lencse átmérőjét (18-20-30-40 stb. mm), a fényerőt (9,14,25, 51 stb.), a látómező szélességét 1000 m-en (80, 110, 175 m stb.), a tömeget és a külső méreteket, no meg az árakat. A legfontosabb műszaki jellemzőkre nézzünk néhány példát. A
megadott értékek alapján kiszámíthatjuk a fényerőt (L) az (e/v) a négyzeten képlettel, ahol e a tárgylencse átmérője, és v a nagyítás. A másik jellemző a szürkületi érték, amelynek kiszámításához a nagyítás és a tárgylencseátmérő szorzatából gyököt vonunk. Végül még egy adat, az úgynevezett alkonyati érték, amely nem más mint a fényerőnek és a nagyítás négyzetének a szorzata. Pl. a 7x 50-esnél 2500, a 10x 50 esetében pedig ugyanaz, de más összetevőkből. Az alkonyati érték végeredményben a tárgylencse átmérőjének függvénye.
Aprópénzre váltva a műszaki jellemzőkkel való kellő kuszaságú eszmefuttatásunkat, egyértelműen azt mondhatjuk, hogy a nagyobb nagyítás közelebb hozza a látnivalót, de kevesebb fényerővel, vagyis kevésbé világosan, csak valamivel jobb szürkületi értékkel. Az állítható nagyítású céltávcsövek használói ezt a jelenséget nagyon jól ismerik, mert minél tovább ülnek fenn a magaslesen estefelé, annál kisebbre kell csavarniuk az állítógyűrűt a nagyításhoz, hogy tisztán lássák a célt. Azt már mondani sem kell, hogy természetesen a kis nagyításhoz nagyobb, nagyhoz pedig kisebb látómező tartozik egyazon távcső azonos látástávolsága mellett. Ez utóbbival magyarázható pl. a mozgó vad jobb követése a kis nagyítások mellett.
A távcső után legfontosabb egyéni kellék a kés. A jó vadászkés nem csupán a zsigerelés előfeltétele. Behajló ágak levágása, rögtönzött „puskavessző" vágása egy bennszorult hüvely kilökéséhez, étkezés, zsinór- és botvágás mind feltételezik a vadász zsebében a bicskát vagy övén a tőrt. Jobb - és rendszerint eléggé drága - vadászkések pengéi között megtalálható a zsigerelő, a csontfűrész, de van rajtuk tölténykihúzó, sörnyitó és dugóhúzó is mint megannyi fontos kellék a grandlikampóval együtt.
A hátizsák szintén elmaradhatatlan felszerelési tárgy. Jó az oldaltáska, a sportszatyor, a kenyérzsák és még sok minden a pakoláshoz, de a kellő nagyságúra megválasztott és mindkét kezet szabadon hagyó hátizsáknál jobb vadászfelszerelés igazán kevés akad.
A területen jó hasznát vehetjük hosszú, egész napos cserkészések esetén a vadászszéknek, jó ha van nálunk erős fényű lámpa, van aki kedveli a célzóbot használatát, és sokan inkább töltényövben hordják a patront, mint válltáskában. Különféle vadászati módok kellékei pl. a csalsípok, a csalikacsák vagy -libák, a kutyás vadászok felszerelési tárgyai közé pedig még a póráz, szájkosár és egyéb tartozékok is odakerülnek. Találkozhatunk praktikus balta-fűrész-ásó készlettel, nyúzáshoz gu mikesztyűvel, különböző benzines zsebmelegítőkkel, rovarriasztókkal, lépés- és 1övésszámlálóval, trófeakezelési eszközökkel stb. Felsorolásukat azért sem lehet soha teljesnek tekinteni, mert évente újabb ajánlatokkal lepik meg a vadászokat a különböző sportcikkek előállítói és forgalmazói.
Irodalom:
Der Ratgeber für den Jager.
Dr. Kőhalmy Tamás: Vadgazdálkodás.